YANIK İLKYARDIM
Bilimsel
Yanıklarla ilgili ilk yardım konularının anlatıldığı kitaplara bakınca yanığın akut safhası ya kısa olarak geçiştirilmekte yada en sonlarda anlatılmaktadır.
İnsan derisi kötü bir iletkendir. Termik hasarın boyutuna göre 100 °C ila 2000 °C deriye etki edebilir. Kritik sıcaklık 50 °C dir. Derinin ısısının bu sıcaklığın altına kendi kendine düşmesi saatlerce sürebilir. Yanmayı yapan sebep ortadan kaldırılmış olsa bile doku hasarı derinlere doğru ilerlemeye devam eder. Jackson yanığı bölgelere (Zone) ayırarak yanığı aşağıdaki resimdeki gibi açıklamıştır:

Koagulasyon zonu nekrozun oluştuğu bölgedir. Staz zonu doku harabiyetinin devam ettiği bölgedir. Hiperemi zonu ise hafif veya yüzeysel doku hasarının başladığı bölgedir. Akut yanık ilk yardımında hedef koagülasyon zonu engellemektir, eğer koagülasyon zonu oluştuysa bunun büyümesini engellemek aynı zamanda staz zonunu da kurtarmak olmalıdır. O nedenle yanık erken safhada hızlıca soğutularak yanma prosesi durdurulmalıdır.
Akut yanık vakıaları için çok yüksek ısı emme kapasitesine sahip bir malzemeye ihtiyaç vardır. Bu malzeme ile hem yanığın derinleşerek koagülasyon zonunun oluşması hemde staz zonlarının oluşması büyük ölçüde engellenebilmektedir. Eğer suyu jel şekline getirirsek deriden hemen akıp gitmesini engelleriz. Ayrıca ısı emme kapasitesini de arttırmış oluruz. Bu hidrojeli daha kalın şekilde uygulayabilmek için gözenekli sünger bir taşıcıya emdirdiğimizde yanan yüzeyde kontrollü bir salınımla uzunca süre 20-30 dakika etkisi sürekli olacak şekilde soğutma sağlayabiliriz. Soğutma aynı zamanda aneljezik bir etki yaparak acı ve ağrıyıda alacaktır.

 

AnaSayfa
Ürünler
Bilimsel
İletişim

Hidrojel Örtüler